poniedziałek, 7 grudnia 2015

Patron dzisiejszego dnia: święty Ambroży, biskup i doktor Kościoła.

Święty Ambroży - "kolumna Kościoła"
Syn namiestnika cesarskiego, również namiestnik, wykształcony w prawie, świetny zarządca. Chrzest przyjmuje dopiero w dojrzałym wieku, mając 33 lata (!), tuż przed święceniami na biskupa Mediolanu, którym został nieoczekiwanie okrzyknięty ku swemu zaskoczeniu. Podziw budzi jego postawa wobec Chrystusa po ochrzczeniu, święceniach i przyjęciu godności biskupiej. Cały swój majątek rozdaje ubogim i od tego czasu z ogromnym zapałem służy Bogu. Wspaniały mówca i dobry pasterz. Troszczy się o powierzonych mu wiernych i dba o właściwe przygotowanie kapłanów, dla których zakłada klasztor-seminarium z nadaną przez siebie regułą. Z wielkim oddaniem zwalcza wszelkie herezje, które rozbijały ówczesny Kościół, i stoi na stanowisku harmonijnego współistnienia Kościoła i Państwa.

Niech święty Ambroży będzie dla nas przykładem chrześcijańskiej postawy, niech nas uczy gorliwości w służbie Chrystusowi i nieugiętości wobec wrogich Kościołowi ideologii. Święty Ambroży! Módl się za nami. Amen.
Święty Ambroży
Dla odpowiedniego przygotowania kleru diecezjalnego Ambroży założył rodzaj seminarium-klasztoru tuż za murami miasta. Życiu przebywających tam kapłanów nadał regułę. Sam też często ich nawiedzał i przebywał z nimi. Był wszędzie tam, gdzie uważał, że jego obecność jest wskazana: w roku 376 wziął udział w Syrmium w wyborze prawowitego biskupa, a w dwa lata potem w tym samym mieście uczestniczył w synodzie przeciw arianom. Wziął także udział w podobnym synodzie w Akwilei, na którym usunięto ostatnich biskupów ariańskich (381). W roku 382 Ambroży wziął udział w synodzie w Rzymie, zwołanym przez papieża przeciwko apolinarystom (kwestionującym równość boskiej i ludzkiej natury Chrystusa) oraz przeciwko antypapieżowi Ursynowi. W roku 383 udał się do Trewiru, by omówić pilne sprawy kościelne. 
Pozostawił po sobie liczne pisma moralno-ascetyczne i dogmatyczne oraz hymny - te weszły na stałe do liturgii. Bogatą spuściznę literacką stanowią przede wszystkim kazania, komentarze do Ewangelii św. Łukasza, mowy i 91 listów. Pracowity żywot zakończył traktatem o dobrej śmierci. Z powodu bogatej spuścizny literackiej został zaliczony, obok św. Augustyna, św. Hieronima i św. Grzegorza I Wielkiego, do grona czterech wielkich doktorów Kościoła zachodniego. Jego święto ustalono w rocznicę konsekracji biskupiej. Jest patronem Bolonii i Mediolanu oraz pszczelarzy. W ikonografii św. Ambroży przedstawiany jest w stroju pontyfikalnym. Malarze często ukazywali go w grupie czterech ojców Kościoła. Jego atrybutami są: bicz o trzech rzemieniach, dziecko w kołysce, gołąb i ptasie pióro jako znak boskiej inspiracji, księga, krzyż, mitra, model kościoła, napis: "Dobra mowa jest jak plaster miodu", pastorał, pióro, ul.


Źródło obrazka...

Rozważania na dzisiejszy dzień. Eremita z Eremu Maryi "Brama Nieba": Święci i świętość...