poniedziałek, 2 listopada 2015

Dzień zaduszny: wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych.

Ja go wybawię, bo przylgnął do Mnie, osłonię go, bo poznał moje imię.  
Z Psalmu 91
Jezu, ufam Tobie!

*

Tyś moją ucieczką i twierdzą, Boże mój, któremu ufam. 
Z Psalmu 91

*
Pan moim światłem i zbawieniem moim,
kogo miałbym się lękać?
Pan obrońcą mego życia,
przed kim miałbym czuć trwogę?

O jedno tylko proszę Pana, o to zabiegam,
żebym mógł zawsze przebywać w Jego domu,
przez wszystkie dni życia, abym kosztował słodyczy Pana,
stale się radował Jego świątynią.

W krainie życia ujrzę dobroć Boga.
Usłysz, o Panie, kiedy głośno wołam,
zmiłuj się nade mną i wysłuchaj mnie.
Będę szukał oblicza Twego, Panie.
Nie zakrywaj przede mną swojej twarzy.

Wierzę, że będę oglądał dobra Pana
w krainie żyjących.
Oczekuj Pana, bądź mężny,
nabierz odwagi i oczekuj Pana.
Z Psalmu 27


Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Łk 23

Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli. Ponieważ bowiem przez człowieka przyszła śmierć, przez człowieka też dokona się zmartwychwstanie. Jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni, lecz każdy według własnej kolejności: Chrystus jako pierwszy, potem ci, co należą do Chrystusa, w czasie Jego przyjścia. 1 Kor 15

 *

Pan nas okryje piórami Swoimi, pod Jego skrzydła ufnie się schronimy. Nie ulękniemy się strachu nocnego "ani strzały za dnia lecącej, ani zarazy skradającej się w mroku, ani moru niszczącego w południe". Śmierć zmiażdży nasze ciała, ale nas nie pokona gdy tylko przylgniemy do Pana. Dlatego zaufaj Panu i przylgnij mocno do Niego. Powierz Mu siebie i wszystkich, których kochasz a choćbyś umarł żyć będziesz wiecznie w Bogu. Dlatego, stojąc nad grobem, który wyznacza kres naszego ziemskiego istnienia, powtarzaj ufnie za Hiobem: "Wybawca mój żyje, na ziemi wystąpi jako ostatni. Potem me szczątki skórą odzieje, i oczyma ciała będę widział Boga. To właśnie ja Go zobaczę”! I nie marnuj życia na pogoń za ułudami szczęścia. Szukaj wytrwale Boga i krocz Jego ścieżkami, żeby po śmierci usłyszeć z ust Jezusa: "Ja go wybawię, bo przylgnął do Mnie, osłonię go, bo poznał moje imię."

Twojemu Miłosierdziu Boże polecam wszystkich zmarłych. Oddaję Ci zwłaszcza tych, którzy odeszli z tego świata nagle albo bez sakramentów świętych - bez pojednania z Tobą i bliźnimi. Oddaję Ci także tych, którzy w tej chwili konają. Ześlij umierającym żal za grzechy, zachęć do szczerej spowiedzi i obdarz pokojem serca. Wszystkich natomiast, którzy stanęli już u bram Nieba obmyj w Krwi Baranka, aby oczyścić ich z nieprawości, i ukaż im Swoje pogodne Oblicze. Amen.

Za moich bliskich, krewnych, przyjaciół, znajomych, sąsiadów, parafian, diecezjan, rodaków, wierzących i niewierzących, chrześcijan i ludzi innych narodowości, ras i wyznań, którzy zmarli. Za zmarłych, o których nikt nie pamięta... Wieczny odpoczynek racz im dać Panie a światłość wiekuista niechaj im świeci na wieki wieków. Niech oczyszczeni ze swoich win otrzymają przebaczenie i zostaną wprowadzeni do Niebieskiego Jeruzalem. Amen.

Rozważania na dzisiejszy dzień. Eremita z Eremu Maryi "Brama Nieba: Z czyśćca do Nieba...




Zaduszki, czyli wspomnienie wszystkich zmarłych...

Kościół wspomina dzisiaj w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu. Przekonanie o istnieniu czyśćca jest jednym z dogmatów naszej wiary.

Obchód Dnia Zadusznego zainicjował w 998 r. św. Odylon (+ 1048) - czwarty opat klasztoru benedyktyńskiego w Cluny (Francja). Praktykę tę początkowo przyjęły klasztory benedyktyńskie, ale wkrótce za ich przykładem poszły także inne zakony i diecezje. W XIII w. święto rozpowszechniło się na cały Kościół zachodni. W wieku XIV zaczęto urządzać procesję na cmentarz do czterech stacji. Piąta stacja odbywała się już w kościele, po powrocie procesji z cmentarza. Przy stacjach odmawiano modlitwy za zmarłych i śpiewano pieśni żałobne. W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII w., a z końcem wieku XV była znana w całym kraju. W 1915 r. papież Benedykt XV na prośbę opata-prymasa benedyktynów zezwolił, aby tego dnia każdy kapłan mógł odprawić trzy Msze święte: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji Ojca Świętego.

Za pobożne odwiedzenie cmentarza w dniach od 1 do 8 listopada i jednoczesną modlitwę za zmarłych można uzyskać odpust zupełny. Więcej o odpustach  ...


Źródło obrazka: Eugeniusz Kazimirowski...

Źródło zacytowanego tekstu:  "Czytelnia" serwisu http://brewiarz.pl