...

...
Miłować Boga, troszczyć się o braci, Kościół i Ojczyznę.
Założyciel..... O Pomocnikach Matki Kościoła....Ośrodki w Polsce..... Polecane strony.....


Apel Założyciela...
Najmilsi! Pragnę Was wszystkich pozyskać dla wspierania Kościoła przez Matkę Chrystusową. Poczujcie się odpowiedzialni za Kościół święty, za jego losy i rozwój, za waszą ochrzczoną Ojczyznę, za wiarę naszych braci.
Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński

Powrót na główną stronę.....

Pragnę się cała przemienić w miłosierdzie Twoje i być żywym odbiciem Ciebie. - Siostra Faustyna
Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego : 7 czerwca 2020 roku - nowa data - 12 września 2021 roku
--
Choćbyś przegrał całkowicie zbierz się, zgarnij, dźwignij, zacznij od nowa! Spróbuj budować na tym co w tobie jest z Boga.
- Kardynał Stefan Wyszyński


piątek, 18 grudnia 2015

Patroni dzisiejszego dnia: Paweł Mi, Piotr Doung-Lac oraz Piotr Truat, męczennicy wietnamscy.

Paweł Mi, Piotr Doung-Lac oraz Piotr Truat



 
Niedawno wspominaliśmy 117 męczenników wietnamskich kanonizowanych przez Jana Pawła II w 1988 roku. Dzisiaj wspominamy trzech spośród nich: Pawła Mi, Piotra Doung-Lac oraz Piotra Truat. Byli katechistami. Zostali zamęczeni 18 grudnia 1838 roku. Oddali swoje życie, bo nie chcieli wyrzec się Chrystusa. A ja?  Bardziej kocham Jezusa, czy własne życie?


Rozważania na dzisiejszy dzień. Eremita z Eremu Maryi "Brama Nieba": Boża współpraca...

Święci męczennicy
Paweł Mi, Piotr Doung-Lac i Piotr Truat...

Pierwsi misjonarze, którzy przynieśli wiarę chrześcijańską do Wietnamu, przybyli tam w 1533 r. Ich działalność nie spotkała się z przychylnością władz, które wydalały obcokrajowców ze swojego terytorium.
Przez kolejne trzy stulecia chrześcijanie byli prześladowani za swoją wiarę. Wielu z nich poniosło śmierć męczeńską, zwłaszcza podczas panowania cesarza Minh-Manga w latach 1820-1840. Zginęło wtedy od 100 do 300 tysięcy wierzących.
Stu siedemnastu męczenników z lat 1745-1862 św. Jan Paweł II kanonizował w Rzymie 18 czerwca 1988 r. (ich beatyfikacje odbywały się w czterech terminach pomiędzy 1900 i 1951 rokiem). Wśród nich jest 96 Wietnamczyków, 11 Hiszpanów i dziesięciu Francuzów; było to ośmiu biskupów i pięćdziesięciu kapłanów; pozostali to ludzie świeccy. Prawie połowa kanonizowanych (50 osób) należała do Rodziny Dominikańskiej. Ponieważ zamieszkiwali oni teren apostolatu Tonkin Wschodni (położony na wschód od rzeki Czerwonej), który papież Innocenty XIII powierzył dominikanom z Filipin, nazywa się ich często męczennikami z Tonkinu.
Wspominani dziś trzej bracia: Paweł Mi, Piotr Doung-Lac oraz Piotr Truat byli katechumenami. Gdy wybuchło prześladowanie chrześcijan w Wietnamie, aresztowano ich, wtrącono do więzienia i poddano torturom. Zamęczono ich przez uduszenie. Beatyfikowani zostali w 1900 r., a kanonizowani w 1988 r.
Trzej wietnamscy katechiści...
Paweł Mi (Phaolô Nguyễn Văn Mỹ) urodził się ok. 1798 r. w Kẻ Non, prowincji Hà Nam, w Wietnamie. W wieku 19 lat rozpoczął naukę w seminarium w Kẻ Vĩnh. Nie został jednak księdzem tylko katechistą. Przydzielono go do pomocy ojcu Marette. Po pewnym czasie biskup Havard wyznaczył go na pomocnika księdza Jana Cornay w parafii Bầu Nọ. Został aresztowany razem z katechistami Piotrem Trương Văn Đường i Piotrem Vũ Văn Truật. Stracono ich 18 grudnia 1838 r. Źródło...
Piotr Doung-Lac (Phêrô Trương Văn Đường) urodził się ok. 1808 r. w Kẻ Sở, prowincji Hà Nam, w Wietnamie, w biednej, ale znanej z pobożności rodzinie. Już od dzieciństwa przygotowywano go do życia duchownego. Gdy miał 15 lat wysłano go do parafii Bầu Nọ, pod kierownictwo ojca Marette, gdzie uczył się łaciny. W następnym roku biskup Havard przyjął go do grona katechistów, chociaż Piotr Trương Văn Đường miał dopiero 16 lat. Aż do aresztowania służył nadal w parafii Bầu Nọ pod kierownictwem księdza Jana Cornay. Piotr Trương Văn Đường został uduszony razem z katechistą Piotrem Vũ Văn Truật. Źródło...
Piotr Truat (Phêrô Vũ Văn Truật) urodził się ok. 1816 r. w Kẻ Thiếc, prowincji Hà Nam, w Wietnamie. Pochodził z bardzo biednej rodziny. Został wcześnie osierocony przez ojca. Podczas prześladowań aresztowano go razem z misjonarzem Janem Cornay, katechistami Pawłem Nguyễn Văn Mỹ i Piotrem Trương Văn Đường 20 czerwca 1837 r. Zostali zabrani do więzienia w Sơn Tây. Wielokrotnie ich torturowano. Zostali straceni 18 grudnia 1838 r. w Sơn Tây. Źródło...



Źródło obrazka: ...

Źródło zacytowanego tekstu:  "Czytelnia" serwisu http://brewiarz.pl