...

...
Miłować Boga, troszczyć się o braci, Kościół i Ojczyznę.
Założyciel..... O Pomocnikach Matki Kościoła....Ośrodki w Polsce..... Polecane strony.....


Apel Założyciela...
Najmilsi! Pragnę Was wszystkich pozyskać dla wspierania Kościoła przez Matkę Chrystusową. Poczujcie się odpowiedzialni za Kościół święty, za jego losy i rozwój, za waszą ochrzczoną Ojczyznę, za wiarę naszych braci.
Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński

Powrót na główną stronę.....

Pragnę się cała przemienić w miłosierdzie Twoje i być żywym odbiciem Ciebie. - Siostra Faustyna
Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego : 7 czerwca 2020 roku - nowa data - 12 września 2021 roku
--
Choćbyś przegrał całkowicie zbierz się, zgarnij, dźwignij, zacznij od nowa! Spróbuj budować na tym co w tobie jest z Boga.
- Kardynał Stefan Wyszyński


Obowiązki Rycerza Chrystusowego.

Zaczerpnięte z Reguły " Związku Rycerzy Chrystusowych pod wezwaniem św. Dominika", którą napisał bł. Michał Czartoryski.
Poniżej część II Reguły - Obyczaj. Cała Reguła...[1]

Rycerz Chrystusowy...

8. Rycerz Chrystusowy, pomny na wezwanie Chrystusa, zawsze przyznaje się do Pana i do swego katolicyzmu przed ludźmi i swój obyczaj katolicki uprawia bez względu na otoczenie.

9. Rycerz Chrystusowy stara się modlitwą i rozwagą poznać wolę Bożą i zawsze bez zastrzeżeń a z zapałem całą moc własnej woli wkłada w możliwie doskonałe wykonanie woli Bożej, tak jak ją poznał.

10. Rycerz Chrystusowy ufny w Opatrzność, której służy, będzie zawsze pogodny, mężnie będzie spełniał swoje obowiązki i zwalczał przeciwności, cierpliwie znosząc cokolwiek mu Bóg zdarzy; a własne zawody i upokorzenia chętnie ofiaruje Bogu w pokorze.

11. Rycerz Chrystusowy w koniecznej walce zachowuje zawsze miarę miłości bliźniego, nie wykluczając od niej nigdy wrogów i przeciwników.

12. Rycerz Chrystusowy uważa za swój obowiązek niesienie chętnej pomocy każdemu, który jest w potrzebie i udziela opieki i obrony pokrzywdzonym i słabym, pragnąc, aby miłość bliźniego w nim była powszednim uczynkiem, zarówno w wielkich, jak i w drobnych rzeczach.

13. Rycerz Chrystusowy prawdziwość, rzetelność i ścisłość czyni stałą cechą swego postępowania a sumienność i bezwzględna uczciwość ma towarzyszyć spełnianiu wszystkich jego obowiązków.

14. Rycerz Chrystusowy pomny swej przynależności do Boga uważa czystość za skarb pierwszej wagi; w walce o jej zachowanie uznaje ucieczkę od pokusy i unikanie wszelkiej do niej okazji za pierwsze wskazanie roztropności.

15. Rycerz Chrystusowy zachowuje w całym swoim zewnętrznym obyczaju skromność i prostotę, unikając zbytniej elegancji i wszelkiego zbytku.

16. Rycerz Chrystusowy sumiennie i ściśle wykonuje wszystkie praktyki i obowiązki przez Kościół wszystkim wiernym nakazane.

17. Rycerz Chrystusowy zawsze ma ustalony program pracy, plan zajęć i rozkład dnia.

18. Rozkład dnia Rycerza Chrystusowego musi zawierać określoną godzinę udania się na spoczynek i wstania oraz specjalnie przeznaczony czas na rozmyślanie codziennie z samego rana nie krótszy niż 10 minut.

19. W zakresie obowiązków religijnych Rycerz Chrystusowy codziennie ma odmówić na klęczkach pacierz rano i wieczór, odprawi rozmyślanie (przynajmniej 10 minut), zmówi część Różańca i odmówi dwa razy "Ojcze nasz" na intencję wszystkich żywych i umarłych członków Związku. Zaleca się ponadto odmawianie "Małego Oficium do Matki Boskiej".

20. Raz na miesiąc Koło zbiera się dla uczestniczenia we Mszy św. na intencję związku, i zbiorowej Komunii św. na tęż intencję, przy czym Prefekt wygłosi słowo Boże.

21. W miarę możności Koło będzie co niedziela słuchało wspólnej Mszy św. i słowa Bożego.

22. Raz na miesiąc zbiera się Koło dla omówienia spraw Związku.

23. Trzy razy do roku postara się każdy Rycerz Chrystusowy o odprawienie Mszy św. na intencję wszystkich żywych i umarłych członków Związku.

24. O wyjeździe dłuższym niż trzy dni i o powrocie, Rycerz Chrystusowy stale zamieszkały w siedzibie Koła zawiadomi Starszego Koła.

25. Rycerz Chrystusowy stale prowadzi rachunki swoich osobistych dochodów i wydatków, aby mieć kontrolę nad celowością zarządzania dobrami, które mu Opatrzność powierzyła i z reguły nie mniej niż dziesiątą część swego dochodu przeznacza na cele chrześcijańskiego miłosierdzia albo zaopatrzenie doczesnych potrzeb Kościoła.

26. Raz do roku odprawi Rycerz Chrystusowy zamknięte rekolekcje. W związku z nimi zbiera się Koło na doroczne zebranie, na którym każdy składa Braciom sprawozdanie ze swej pracy i swych kolei w ciągu ubiegłego roku.

27. Każdy Rycerz Chrystusowy obiera sobie jednego z Braci, któremu przynajmniej raz na kwartał zdaje listownie sprawę z tego, jak korzystał ze Związku.





[1] Pełny tekst Reguły...