...

...
Miłować Boga, troszczyć się o braci, Kościół i Ojczyznę.
Założyciel..... O Pomocnikach Matki Kościoła....Ośrodki w Polsce..... Polecane strony.....


Apel Założyciela...
Najmilsi! Pragnę Was wszystkich pozyskać dla wspierania Kościoła przez Matkę Chrystusową. Poczujcie się odpowiedzialni za Kościół święty, za jego losy i rozwój, za waszą ochrzczoną Ojczyznę, za wiarę naszych braci.
Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński

Powrót na główną stronę.....

Pragnę się cała przemienić w miłosierdzie Twoje i być żywym odbiciem Ciebie. - Siostra Faustyna
Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego : 7 czerwca 2020 roku - nowa data - 12 września 2021 roku
--
Choćbyś przegrał całkowicie zbierz się, zgarnij, dźwignij, zacznij od nowa! Spróbuj budować na tym co w tobie jest z Boga.
- Kardynał Stefan Wyszyński


czwartek, 14 stycznia 2016

Patron dzisiejszego dnia: błogosławiony Piotr Donders, kapłan, zakonnik.

Peerke Norbertus Donders - błogosławiony Piotr Donders,  
misjonarz Surinamu,
Apostoł robotników, Indian i Trędowatych,

kapłan, redemptorysta

Podczas pielęgnacji chorych


Otoczony swoimi podopiecznymi -
niewolnikami, chorymi, Indianami


Droga Piotra do kapłaństwa była długa i pełna przeszkód. Pochodził z ubogiej rodziny. Od dzieciństwa musiał ciężko pracować na utrzymanie. Zamiast chodzić do szkoły chodził do fabryki.  Bardzo pragnął zostać kapłanem, ale miał problemy z rozpoczęciem studiów. Uważano, że jest słabego zdrowia, mało zdolny i zbyt biedny, żeby po święceniach móc się samemu utrzymać, więc mu na początku odmawiano. Nie załamał się jednak i z zapałem dążył do celu. Dużo czasu spędzał na modlitwie, szukając u Boga pomocy w realizacji powołania. Dzięki samozaparciu, wielkiej gorliwości i wytrwałości udało mu się w końcu dostać do seminarium. Tam usłyszał o Surinamie i zapragnął wyjechać na misje do Ameryki Południowej. Udaje się tam zaledwie rok po święceniach. Jako duszpasterz opiekuje się robotnikami z plantacji, którymi byli niewolnicy z Afryki. Z wielkim oddaniem zajmuje się trędowatymi, których sam troskliwie pielęgnuje. Uczy się języka tamtejszych plemion i głosi Ewangelię także wśród Indian. Gdy do Surinamu przybywają redemptoryści, zachwycony postacią ich założyciela Alfonsa Marii Liguoriego, w wieku 57 lat wstępuje do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, a po roku przyjmuje pierwsze święcenia. Umiera 14 stycznia 1887 roku, mając 78 lat. Jego ciało zostaje pochowane w stolicy Surinamu, w katedrze świętych Piotra i Pawła. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

Niezwykła jest postać Piotra Dondersa i niezwykłe są jego koleje losu. Ukochał najuboższych, najbardziej poszkodowanych i odrzuconych, poświęcając się im bez reszty. Otoczmy modlitwą toczący się proces kanonizacyjny, aby przykład Piotra Dondersa przyciągnął do służby Bogu nowych kapłanów i zakonników. Niech będzie Bóg uwielbiony we wszystkich błogosławionych i świętych Kościoła! Amen.

Błogosławiony Piotrze Dondersie! Naucz nas kochać Chrystusa w bliźnich i nieść wszystkim żyjącym bez Boga, zwłaszcza najuboższym materialnie i ubogim duchem, przesłanie Ewangelii. Maryjo! Matko wszystkich wierzących, módl się za misjonarzy i wypraszaj im potrzebne do pracy siły. Amen.




Rozważania na dzisiejszy dzień. Eremita z Eremu Maryi "Brama Nieba": Posłuszeństwo i milczenie...


Więcej o błogosławionym Piotrze Dondersie i pozostałych patronach dzisiejszego dnia...

Źródło obrazków:  1. ..., 2. ..., 3. i 4. ... .